Popularny Berlin w niecodziennej wersji

Stolica Niemiec to miasto o niezwykle bogatej oraz krwawej historii. Realia II wojny światowej doprowadziły do wielkich zniszczeń w obrębie stolicy, potem przez dekady Berlin rozdzielony był murem na dwie części. Obecnie miasto to jest pełne życia i jest podziwiane przez licznych turystów. Dobrze poznać mniej uczęszczaną część metropolii, żeby ujrzeć to miejsce z trochę odmiennej strony.

Osoby chcące poznać berlińską alternatywę artystycznej awangardy, na pewno muszą odwiedzić Kreuzberg, najmocniej awangardową dzielnicę miasta. Z budowlanego punktu widzenia, teren ten nie będzie się chwalić klasycznymi zabytkami, jednak na pewno panorama jest interesująca. Znajdziemy tam zdewastowane, stare kamienice obok nowszych, szarych budynków, wszystkie ozdobione kolorowymi malunkami. Ten obszar znany jest z wolnego ducha a także tolerancji. Mieszka tam mnóstwo ludzi z całego globu, rasizm nie będzie akceptowany, na ulicach zauważamy persony o wszelkim kolorze skóry, oni żyją w symbiozie ze sobą. Znajdziemy tam pełno artystycznych pubów, księgarni ze starymi egzemplarzami, sklepów z płytami. Miejsce owe jest również polecane weganom, na każdym przystanku znajdziemy knajpę, w której ofercie nie powinniśmy szukać mięsa.

Warto również udać się na wycieczkę tropem zniszczonego muru berlińskiego. W środku miasta co prawda są widoczne jego reprezentacyjne elementy, jednak najlepsze egzemplarze znajdziemy znacznie dalej. Wówczas będziemy musieli udać się do wschodniej części Berlina, tam klimat jest zupełnie inny niż w dzielnicy zachodniej. Mnóstwo tam szarych, smutnych budynków, które Polakom na pewno przypomną nową płytę. Pełno tam również zamkniętych fabryk pokrytych wielobarwnymi graffiti. Ta obskurna panorama idealnie komponuje się z barwnymi częściami muru, przykrytego licznymi muralami.

Berlin jest pięknym miastem, w którym zobaczymy mnóstwo konwencjonalnych atrakcji. Lecz w czasie swojej drugiej tam wizyty, warto obrać nieco inny kierunek. Dzięki obecności na Kreuzbergu czy we wschodniej pierzei miasta, zobaczymy Berlin z całkiem innej strony.