Narkotyki – jak oddziałują na funkcjonowanie umysłu?

Czasy ulegają zmianie, społeczeństwo się zmienia, moralność się zmienia, wszystko się zmienia. Czasami jest to zmiana, za którą można zapłacić własnym życiem. Przechodzą ciarki, ale właśnie tak się dzieje. Słyszy się coraz więcej historii o tym, że ktoś stracił życie, ponieważ robił coś, w czym nie dostrzegał niczego złego. Teraz można pomyśleć sobie o narkotykach. Najgorsze ze wszystkich uzależnień. Stwarza ogromne spustoszenie w organizmie, umyśle. Osoba, która jest pod działaniem środków odurzających nie myśli racjonalnie. Z czasem zanika u niej jakakolwiek moralność, gdyż nie potrafi dostrzec różnicy pomiędzy dobrem a złem. Przygnębiające jest też to, że po takie używki sięgają coraz młodsze osoby. U większości pewnie zaczyna się podobnie: „Wezmę sobie raz. Od jednego razu nic mi się nie stanie”. To prawda, może wyjść z tego cało, o ile nie ma uczulenia na żaden ze składników narkotyku. To jednak nie powinno zachęcać do próbowania, bo właśnie w ten sposób zaczyna się najcięższa droga uzależnienia.

Osoba, która regularnie bierze narkotyki widocznie zmienia swój wygląd zewnętrzny, a w takim razie jak ma się jej wnętrze? Można je porównać do postrzępionej szmaty, którą ktoś wyrzucił na ulicę. Przekaźnictwo nerwowe zostaje zaburzone. Zmienia się sposób postrzegania świata, odczuwania, myślenia. Kumulujący się wpływ substancji psychoaktywnych niszczy pracę mózgu. Nieraz są to zmiany stałe. Przekaźnictwo nerwowe jest konieczne, by prawidłowo reagować na bodźce. Dzięki neuroprzekaźnikom mózg przekazuje informacje z jednego neuronu do drugiego. Narkotyki zakłócają funkcjonowanie danego neuroprzekaźnika. Pod wpływem substancji psychoaktywnych każdy pojedynczy neuron generuje w nienaturalny sposób jeden lub więcej neuroprzekaźników, a może to być np. dopamina, serotonina, acetylocholina, a także inne. Dzięki dopaminie nałogowiec czuje euforię, przyjemność. Niemal każdy narkotyk zawyża poziom tego neuroprzekaźnika. Serotonina wpływa na samopoczucie, sen, popęd płciowy oraz apetyt. Acetylocholina działa na pamięć, nastrój, podniecenie, a na właśnie ten neuroprzekaźnik wpływa nikotyna. Jest jeszcze wiele neuroprzekaźników, o których można by rozpisywać się do woli.

tabletki na powiększenie członka

Niesamowicie ciężko jest pozbyć się tego nałogu. Leczenie na detoksie jest uciążliwa. Leczona osoba ma odczucie, że boli ją każdy element jej ciała, a przez to okalecza się, żeby skupić uwagę na tylko jednym miejscu. Nigdy nie jest zagwarantowane, że osoba, która była na odwyku już nie wróci do nałogu. Trzeba chcieć samemu wyjść z dołka, który z każdą następną działką się pogłębia. Trzeba zacząć działać w odpowiednim momencie. Warto także wspomnieć, że sporo narkotyków ma jako jeden ze składników trutkę na szczury. Mało przemawiające? W proszkach znajduje się zmielone szkło, które kaleczy żyłki w nosie.

Na ten temat można się rozpisywać bez końca. Należy wiedzieć o negatywnym działaniu tych wszystkich substancji, ponieważ ta wiedza może uchronić ludzi przed dopuszczeniem się dużego błędu, który będzie przypominał o sobie w każdej chwili istnienia.