Jak zorganizować spędzanie czasu z dzieckiem

Urodzenie się małego dziecka zwykle powoduje istotne zmiany w codzienności jego rodziców. Swobodne dotąd spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do kina, spotkania z przyjaciółmi czy nocne imprezy w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Minie trochę czasu nim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz planować, jak powinien mijać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Często powtarzana reguła głosi: śpij, kiedy niemowlę śpi. Wiele matek z przekąsem dodaje do niej: gotuj gdy dziecko gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie warto jednak bagatelizować tego porzekadła. W pierwszych miesiącach po pojawieniu się dziecka to właśnie maluch powinien być najważniejszy. Postaraj się poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie martw się brudnymi garami w zlewie czy nieumytą podłogą w przedpokoju. Wszystkie domowe porządki mogą poczekać. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że dziecko będzie chciał spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Musisz być blisko. Nie zdziw się, jeśli maluch będzie cały czas chciał piersi. W pierwszych dniach życia noworodek nie ma jeszcze regularnych przerw między kolejnymi posiłkami. Może więc okazać się, że raz odstęp będzie trwał nawet trzy godziny, a następnie maleństwo będzie chciało o jedzenie co kilka minut.

happy new year greetings

Najważniejszą zasadą, jaka powinna rządzić życiem młodej matki jest nieplanowanie dnia. Przy nieustalonym rytmie dobowym niemowlaka każdy plan może być nie do spełnienia. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę zbyt wiele obowiązków, szybko możesz sfrustrować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w trakcie drzemki dziecka. W tej sytuacji poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast niepotrzebnie się irytować.

Nie denerwuj się, gdy na początku troszczenie się o dziecko będzie cię przerastać. Wiedza przychodzi z czasem.