Edukacja kluczem do sukcesu

,,Ucz się, ucz, bo edukacja do potęgi klucz! ” – zapewne wielokrotnie słyszałeś to od osób bardziej obytych. Jedni mówią, że okres zdobywania wiedzy jest niesamowity, a drudzy, że pamiętają go jako najokropniejszy czas w ich życiu. Jak jest rzeczywiście? Nie można tego ustalić, bo odczuwalnie widać, że zdania są różnorodne.

Każdy po zakończeniu szkoły wyraża indywidualną opinię na ten temat. Można zauważyć, że osoby, które aktualnie się uczą często narzekają, aczkolwiek z drugiej strony na myśl przychodzą wspomnienia mamy, w których tak niesamowicie szczęśliwie wspomina czasy spędzone w szkolnej ławce. Zdaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi osobami, a ich nastawienie zaskakiwało. Zdarzały się oczywiście wyjątki.

W tych czasach też bywają, ale przeważnie w przeciwną stronę. Słowo „nauka” jest interpretowana przez każdego inaczej. Należy na to spojrzeć jednostronnie. Niektórzy lekcją nazywają całe swoje życie. Zdobywają wiedzę, którą mogą umieścić w poszczególnej dziedzinie, aczkolwiek nie myślą, że jest to zasługa szkoły. Natomiast są osoby, dla których edukacja kojarzy się jedynie z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by powiedzieć, że w każdym z tych twierdzeń jest odrobinę słuszności.

Nie można zapominać, że ludziom, którzy się uczą, mają dobre wyniki jest łatwiej w życiu, bo dostać się na odpowiednie studia nie jest tak bardzo przystępnie. Jeśli ktoś chce rozwijać się w kierunku np. medycyny, nauka jest nieodzowna, a zdobyta mądrość będzie partnerować przez calutki czas wykonywania swojego zawodu. Żadna gafa nie jest dozwolona. Osoby, które mają problemy z wiedzy, mogą się rozwijać praktycznie. Praca fizyczna przeważa nad umysłową. To jednak nie powinno zrażać młodych osób do nauki, jako że z biegiem czasu docenią te godziny spędzone na żmudnym powtarzaniu usypiającego materiału na sprawdzian.

Podsumowując: uzyskana mądrość i umiejętności towarzyszą nam nieprzerwanie, a przykładem może być czytanie i pisanie. Edukacja przekazuje sporo kluczy, a tylko do nas należy decyzja czy ich użyjemy.